неділя, 9 липня 2017 р.

Купальські розваги

Свято Купала: Сьогодні Купала

Срібна роса впала!

Купало, Купало,
Де ти зимувало?
Зимувало в лісі,
Ночувало в стрісі,
Зимувало в пір'ячку,
Літувало в гіллячку!
Колись, після весняних співів, святкування Зеленої неділі, проводів у жито русалок молодь у селі готувалася до чудового свята літнього сонцестояння – Івана – Купала. Це була якраз середина літа, коли сонце стоїть найвище, а квіти, трави, дерева буяють у зелені, набравшись цілющої сили…


Свято Купала є одним із найдавніших і найбільш улюблених у народі. Звідки походить назва Івана – Купала? Можливо, і від того, що в давнину у слов'ян була прекрасна богиня літнього сонцестояння, сонця й води Купала.
Першотравнева бібліотека разом з Першотравневим сільським будинком культури провели купальські гуляння.
Учасники свята дізналися, що в основі купальських обрядів лежать культ вогню, води та рослинності. Купальські вогні - це відгомін культу сонця, купальська вода - символ цілющої сили, а купальське дерево - родючість і щастя.
Обрядові ігри та вірування супроводжувалися купальськими піснями, веселими забавами, хороводами, плетінням вінків і ворожіннями,розкладаннями багаття, купанням та обливанням водою.


Купальський хоровод у супроводі пісні:
У вишневім садочку
Скопаю я грядочку
Та посію квіточок
На Купайла на віночок.
Допалимо та соломоньку
Та ходімо та додомоньку.
Лежи, лежи та, Купалочку,
У червоному та багаттячку...

Нашим учасникам гулянь ми розповіли,  що ж колись означав сам купальський обряд?
З'ясувалось, що "У день літнього сонцестояння – найкоротша ніч. Після нього природа і сонце ніби починають повільно слабнути. Наближається осінь. Природі необхідно було допомогти здолати холод, зиму, смерть. Смерть природи древні люди уявляли як солом'яну ляльку, одягнуту в жіночий одяг. Її робили дівчата та хлопці, водили кругом неї хороводи, потім оплакували і розкривали або топили її, чи спалювали".Не обійшлося і без традиційного купальського вогнище. Купальське вогнище розпалили. 
Люди вірили, що вогонь очищає душу від усього злого, недоброго і наділяє її силою і здоров'ям.
Палай красно, світи ясно,
Вогню наш!
Гори, гори не згасай,
Від усього злого землю очищай!


Стрибали через вогнище, 


Стрибали дівчата і хлопці поодинці або в парі, проходячи таким чином своєрідний ритуал очищення.
Загадували бажання, щоб воно здійснилося.


Це свято молоді, свято сонця, свято землі, свято води і вогню, свято зачакловування на кращу долю, свято духів давнього роду нашого.

Немає коментарів:

Дописати коментар