четвер, 29 січня 2015 р.

Крути

Історичний репортаж: 

«Під Крутами пішли в безсмерття»Супроти чужої навали,
Супроти смерті – в стужу , сніг ,
Ось тут вони , ось тут стояли
І всього жменька – триста їх.


У ці дні наша держава вшановує память про визначну сторінку нашої історії - Бій під Крутами.
Бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року .
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михаїла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник.
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей учинок київської молоді героїчним. (дану інформацію знайдено в Інтернеті).

Сьогодні у Першотравневій бібліотеці ми разом з нашими користувачами провели історичний репортаж "Під Крутами пішли в безсмерття". Під час заходу читачам були представлені матеріали, знайдені в Інтернеті. Вони почули дуже цінні факти незламного героїзму наших співвідчизників. Було показано документальний фільм "Бій під Крутами". Цей час наші користувачі провели з користю, дізнавшись багато цікавого про історичні події нашої Незалежної держави.
 .ВШАНУЄМО ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЇВ КРУТ!


Тр

Немає коментарів:

Дописати коментар